23 grudnia 2020

Choinki świąteczne :)

 

Wiele osób zastanawia się, które drzewko na świąteczną choinkę jest bardziej ekologiczne: żywe, prawdziwe i  pachnące czy sztuczne?

Sztuczna choinka, mimo wielosezonowości kiedyś się zużyje, zepsuje czy po prostu zostanie zastąpiona nowszą i ładniejszą, czyli zostanie wyrzucona. Sztuczna, jest zrobiona z tworzywa, jakie by ono nie było, trzeba ją będzie bezpiecznie zutylizować. W naturze będzie rozkładała się wiele, wiele lat. 

 

21 grudnia 2020

Jemioła w naszych domach gości tylko na święta :)

Przedstawiam dziś jemiołę pospolitą, którą większość z nas kojarzy tylko jako ozdobę świąteczną, często  w wersji złota lub srebra. Najczęściej wieszaną pod sufitem, pod którą tradycyjnie trzeba się pocałować. Magia jemioły to nie tylko święta, jest rośliną  pod wieloma względami ciekawą. Przede wszystkim jest, jak niewielu zapewne wie, pasożytem!


 

Jemioła pospolita (Viscum album L.) to zielony kulisty krzew, dorastający w średnicy do ok. 1 m, który rośnie na drzewach. Należy do rodziny sandałowcowatych, podrodziny jemiołowatych. Występuje na terenie niemal całej Europy oraz w południowej i zachodniej Azji. Jest prawnie chroniona w krajach Europy północnej. W Polsce nie jest objęta ochroną, jedynie chronione są osobniki występujące w granicach różnych obszarów chronionych.

14 grudnia 2020

Jesienny spacer nad górską i czystą rzeką :)

Tęskniąc za latem spacerujemy wzdłuż Raby, która od lat oceniana jest jako jedna z czystszych polskich rzek. Ma długość 131,9 km, z czego na ok. 3/4 długości ma wysokie oceny czystości wody.  Wynika to z położenia, ukształtowania i użytkowania terenów, przez które przepływa. W jej zlewni połowa obszaru to użytki rolne i lasy. 
 

1 grudnia 2020

Ziołowa apteczka

Dziś kilka podstawowych informacji o ziołach. Warto je znać i korzystać. Szczególnie, że są całkiem smaczne, a przecież  smak i zdrowie to dobry wybór. Ziołowe herbatki w naturalny sposób pomagają zadbać o nasze zdrowie i dobre samopoczucie zwłaszcza teraz w czasie szarej, mokrej i ponurej pogody. Pamiętajmy jednak aby zioła kupować w sprawdzonych miejscach, najlepiej z oficjalnych źródeł. Będziemy pewni, że zebrane zostały na terenach czystych ekologicznie. Nie należy też stosować większych ilości ziół w celach leczniczych bez konsultacji z lekarzem.
Przedstawiam kilka ziół. Jak i kiedy mogą nam pomóc, i które z nich wybrać dla siebie na jesienne dni.

Bazylia (Ocimum basilicum L)
Jest jednym z najpopularniejszych ziół używanych w kuchni. Swoim wyjątkowym aromatem podkreśla zapach i smak potraw. Z korzyścią działa także na nasze zdrowie, łagodzi wzdęcia i kolkę. Wykazuje działanie wzmacniające, przeciwzapalne, przeciwbólowe, antybakteryjne i pobudzające. Działa także relaksująco i przeciwgorączkowo.

Bratek a tak naprawdę fiołek trójbarwny (Viola tricolor)
Ta cenna roślina lecznicza łagodzi zmiany skórne, wypryski, wysypki czy odparzenia. Reguluje przemianę materii.




23 listopada 2020

O czarnym rynku bursztynu

Bursztyn to towar, drogi towar. Poszukiwacze i wydobywcy bursztynu wiele dla niego poświęcają. Niszczenie środowiska naturalnego, jakie na dużą skalę następuje przy wydobyciu bursztynu, w zasadzie każdą możliwą metodą, jest  całkowicie pomijane.

Warto przeczytać o międzynarodowym rynku bursztynowym, także nielegalnym. Polecam: 

25 sierpnia 2020

Koniec żniw

Żniwa czyli zbiór plonów rolnych, tradycyjnie rozumiemy w odniesieniu do zbóż. Dla mnie koniec żniw to sygnał, że lato nieuchronnie zbliża się ku końcowi. Mimo, że pola jeszcze nie zostały zaorane a rolnicy i ogrodnicy uprawiają oraz zbierają kolejne plony: warzywa, owoce. 
 

 

21 sierpnia 2020

W poszukiwaniu czystych plaż - część III

Lato 2020 nad morzem jest inne niż wcześniejsze. Plaże przez sytuację CoV były i są okrutnie zatłoczone. Naprawdę niewiele miejsc jeszcze zostało dzikich i małoludnych. O bezludnych w tym roku można zapomnieć. Może we wrześniu ...   
Mimo tego najazdu turystów i wielu obaw Bałtyckie plaże nie zostały całkiem zasypane śmieciami. W większości gmin służby odpowiedzialne za czystość wykazują się sprawnością i pracowitością. Na niektórych plażach pojawiły się nawet na kontenery do segregacji odpadów :)
 
 

6 sierpnia 2020

Hortensje - lubiane, efektowne i wygodne krzewy zdobne :)

Hortensja ogrodowa  (łac. Hydrangea macrophylla)  to jeden z najefektowniejszych krzewów ozdobnych.  Pochodzi z Azji. W warunkach naturalnych występuje jako bujny krzew dorastający do 1,5 m. Ma owalne lub sercowate, ciemnozielone liście, gęsto rozmieszczone na łodydze. Kwitnie od początku lata, aż do pierwszych przymrozków. Kwiaty zebrane są w kuliste, wypukłe, gęste  i bardzo efektowne baldachogrona. Pojedyncze kwiaty są drobne, delikatne. Najczęściej występują w kolorach bieli, różu i błękitu. Rośliny te chętnie są uprawiane w ogrodach ozdobnych ale występują też jako rośliny doniczkowe i na kwiat cięty. Ogrodnicy obecnie najczęściej j sadzą tzw. mieszańce hortensji ogrodowej z hortensją kosmatką uzyskując w ten sposób jeszcze efektowniejsze, pełniejsze kwiaty.  

29 lipca 2020

Swojskie smoki :)

czyli małe, sympatyczne jaszczurki właściwe. W Polsce występują trzy gatunki: zwinka ( łac. Lacerta agilis),  żyworodna tzw. żyworódka (Zootoca vivipara) i zielona (Lacerta viridis).

Zwinki i żyworodki możemy spotkać na terenie całej Polski. Gdy na spacerze zauważamy, że coś szybko zmyka nam spod nóg to najczęściej waśnie zwinka. Jest ona  najczęściej występującym u nas gadem. Występuje praktycznie na terenie całej Europy.  Nieco rzadziej na ciepłych  skrajach kontynentu, nie jest spotykana we Włoszech, Hiszpanii, południowej Francji, na Bałkanach, bardzo rzadko w Wielkiej Brytanii. Tam za to występuje żyworódka. Jej zasięg jest jeszcze szerszy.  Obejmuje większą część Europy oraz północną Azję i sięga aż do Japonii.


 

8 lipca 2020

Mierzeja Wiślana (cd.) - z placu budowy

Kilka informacji z trwającej budowy, czytaj rozkopywania, kanału przez Mierzeję Wiślaną. Pierwsza dobra – obiecuje, że budowa skończy się za dwa lata. Istnieje szansa, że potem przyroda zacznie odrabiać straty.



22 czerwca 2020

Odnawialne źródła energii wczoraj i dziś - cz. II – energia słońca

Nareszcie coraz głośniej i szerzej, w mediach i debatach ekonomicznych, mówi się o energetyce zielonej, odnawialnych źródłach energii i wreszcie o odstąpieniu od energetyki węglowej. Ekolodzy od dawna propagują odnawialne źródła energii. Jednym z nich, znanym od zarania jest Słonce. Promieniowanie słoneczne stanowi najpotężniejsze źródło energii. Około 30 % docierającej do powierzchni Ziemi energii jest odbijane, rozpraszane i pochłaniane w atmosferze. Natężenie promieniowania słonecznego zależy od szerokości geograficznej, największe występuje w okolicach równika na pustyniach Sahara i Kalahari. Od wieków ludzie zastanawiali się czy i jak możemy energię słoneczną pozyskać. Rozwój nauki i technologii już daje nam takie możliwości. Możemy przetwarzać energię słoneczną na energię cieplną lub wprost na energię elektryczną.


15 czerwca 2020

Na łące - część I - TRAWY

Wszyscy lubimy łąki. Są kolorowe, pachnące, zwiewne. Trawy delikatnie falują a nad nimi unoszą się owady: pszczoły, motyle. Ponad tym świergocą ptaki. Łąki są urocze, wręcz romantyczne :)


5 czerwca 2020

Światowy Dzień Środowiska

5 czerwca corocznie obchodzimy Światowy Dzień Środowiska. To ważna data w ochronie środowiska. Dzień ten został ustanowiony w 1972 roku na Konferencji Sztokholmskiej ONZ, na której przyjęto Program Środowiskowy Światowej Organizacji Narodów Zjednoczonych dedykowany środowisku naturalnemu człowieka i jego ochronie.

19 maja 2020

Maj w ogrodzie

... a może ogród w maju.
Króluje oczywiście Bez Lilak, czyli syringa vulgaris. Jeden z majowych cudów natury!


Warto wiedzieć, że naturalne siedliska lilaków występują w południowo-wschodniej Europie oraz Azji Wschodniej. Bez rośnie  dziko na obrzeżach lasów i w zagajnikach. Lilak charakteryzują ciemno zielone liście oraz kwiaty zebrane w boczne bądź szczytowe wiechy, mniej lub bardziej luźne. Występują odmiany w odcieniach bieli, różu i fioletu . Wszystkie o pięknym zapachu. Największe uznanie w przypadku lilaków zyskał lilak pospolity. Jednak wyhodowane mieszańce maja większe  kwiatostany i intensywniej pachną. Dzięki tym walorom ozdobnym są częściej wybierane do ogrodów.

9 maja 2020

Odpady z ubojni znalezione w lesie!

Jak zobaczyłam tą informację od razu wrzuciłam na fb. Zagotowało mnie porządnie. Jak można!!! Co myślą ludzie, którzy w TAKI sposób utylizują odpady z ubojni zwierząt? Czy w ogóle myślą? Gdzie resztki szacunku dla tych biednych zwierząt?

Nie chciałabym spotkać czegoś takiego na spacerze. Masakra. Temperatura powietrza rośnie. Rozkład, czyli fetor, muchy i inne robaki, bakterie. Sama zaraza. Szczególnie teraz, w czasie pandemii, obostrzeń, wyczulenia na higienę. Taka sytuacja w głowie się nie mieści.

Po pierwszym szoku dotarło do mnie, że na nasze nieszczęście, to może nie być odosobniony przypadek. Odpady mogą pochodzić z uboju nielegalnego lub co gorsza z ubojni, która w TAKI sposób oszczędza z czasach kryzysu.  I to dopiero przeraża!

Zdjęcia (drastyczne)  i informacje ze zdarzenia znajdziecie tutaj:

https://krknews.pl/poszedl-na-spacer-i-znalazl-dwie-tony-padliny-szokujace-znalezisko-tylko-dla-doroslych/?fbclid=IwAR2jCAjJFiPjj-pRi1cObLSuvG3zQ_3SgZY1L25czY3s74gs8kyfEWVF4pA


6 maja 2020

Deszcz jest czasem potrzebny

Jeszcze kilka dni deszczu a potem lato. Mamy kolejny sezon praktycznie bez zimy, za to z dużym ochłodzeniem i deszczem wiosną. Potwierdzający obserwacje, o których już pisałam. Polecam tutaj:

https://rozmarynimieta.blogspot.com/2018/05/wiosenna-pora-deszczowa.html#more

Wiosenne opad odnowią naturalne zbiorniki wodne, także  te podziemne, z których często czerpiemy wodę pitną.  Po suchej i bezśnieżnej zimie to bardzo ważne. Padający deszcz w tym roku ma też wyjątkową zaletę - nie chce się wychodzić z domu.








14 kwietnia 2020

Mierzeja Wiślana (cd.)

Żal patrzeć na tereny zajęte pracami przy budowie kanału przez Mierzeję Wiślaną. Naprawdę mam świadomość, że budowy obiektów hydrotechnicznych są ogromne. Zabierają wiele hektarów powierzchni i zmieniają teren wokół. Podstawową zasadą w czasie realizacji jest sensowna, nie niszczycielska, gospodarka środowiskiem w czasie prac. Sposób wykończenia, wdrożenia i eksploatowania inwestycji.


26 marca 2020

Cena cywilizacji


Wyjątkowy czas jaki nadszedł  spowodowany jest niestety tragicznym  i bardzo realnym zagrożeniem epidemicznym. Media pokazują skrajne zachowania. Jak zawsze różnice wynikają z różnorodności kultur, temperamentów, zasobów. Jesteśmy tylko  ludźmi. W tym czasie zawieszenia, wyhamowania z codziennego biegu warto przemyśleć jak na nasze życie wpłynęła ogromna ekspansja cywilizacji ostatnich lat. Czy rozwój nauki i technologii wykorzystywany jest zgodnie z rzeczywistymi potrzebami? Jakie globalne problemy mogą wpłynąć na naszą codzienność? I w końcu co my sami możemy zrobić by temu zapobiec?




13 marca 2020

"Zostańcie w domu!"

Koronawirus - stan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Takie hasła i nagłówki pojawiają się obecnie we wszystkich mediach. Wszyscy wiemy, że sytuacja jest bardzo poważna. Zagrożenie epidemiologiczne ma obecnie zasięg globalny. Ogłoszono stan pandemii.  Nic dziwnego, że czujemy lęk, nieznane zagrożenie. Nie wiemy w jaki sposób się zachować. Reakcje na taką sytuację są i będą różne. Nie ma też jednego, zawsze słusznego  sposobu postępowania. Możemy próbować ograniczyć niebezpieczeństwo zarażenia. Temu służyć ma właśnie wprowadzenie ograniczenia migracji ludności, ograniczenie spotkań, kontaktów z innymi do minimum. Szerzący się  SARS CoV-2 jest wyjątkowo agresywny. Nawet jeżeli sami jesteśmy zdrowi i nie zachorujemy możemy przecież przenieść wirusy. Zastanawiajmy się czy naprawdę to kolejne  spotkanie, wyjście z domu jest konieczne.

28 lutego 2020

Spacery po ogrodach - Hortulus

Wiosna tuż, tuż. Marzymy już o zielonych, pełnych kwiatów ogrodach. Dziś zapraszam do spaceru po ścieżkach ogrodów Hortulus.  Te urocze ogrody znajdziecie na zachód od Koszalina w miejscowości Dobrzyca. Można je odwiedzać od kwietnia aż do końca października. Już naprawdę całkiem niedługo :)



20 lutego 2020

Pierwszy wysiew tego roku :)

Nadchodzi powoli czas planowania tegorocznych nasadzeń w ogrodach i na balkonach. Jeżeli chcecie wyhodować własne sadzonki najwyższy czas na wysiew.






2 stycznia 2020

Szczęśliwego Nowego Roku!

z życzeniami przypominam słowa noblistki, niech towarzyszą nam w tym roku :

"Kryzys klimatyczny i polityczny, w którym dzisiaj próbujemy się odnaleźć, i któremu pragniemy się przeciwstawić, ratując świat, nie wziął się znikąd. (...) Chciwość, brak szacunku do natury, egoizm, brak wyobraźni, niekończące się współzawodnictwo, brak odpowiedzialności sprowadziły świat do statusu przedmiotu, który można ciąć na kawałki, używać i niszczyć. (...) Dlatego wierzę, że muszę opowiadać tak, jakby świat był żywą, nieustannie stawającą się na naszych oczach jednością, a my jego (jednocześnie małą i potężną) częścią" 

Olga Tokarczuk, Przemowa noblowska, 7 XII 2019 r.