6 sierpnia 2020

Hortensje - lubiane, efektowne i wygodne krzewy zdobne :)

Hortensja ogrodowa  (łac. Hydrangea macrophylla)  to jeden z najefektowniejszych krzewów ozdobnych.  Pochodzi z Azji. W warunkach naturalnych występuje jako bujny krzew dorastający do 1,5 m. Ma owalne lub sercowate, ciemnozielone liście, gęsto rozmieszczone na łodydze. Kwitnie od początku lata, aż do pierwszych przymrozków. Kwiaty zebrane są w kuliste, wypukłe, gęste  i bardzo efektowne baldachogrona. Pojedyncze kwiaty są drobne, delikatne. Najczęściej występują w kolorach bieli, różu i błękitu. Rośliny te chętnie są uprawiane w ogrodach ozdobnych ale występują też jako rośliny doniczkowe i na kwiat cięty. Ogrodnicy obecnie najczęściej j sadzą tzw. mieszańce hortensji ogrodowej z hortensją kosmatką uzyskując w ten sposób jeszcze efektowniejsze, pełniejsze kwiaty.  

Innym gatunkiem uwielbianym przez ogrodników jest hortensja bukietowa (łac. Hydrangea paniculata). Te krzewy osiągają nawet do 2 m(a podobno zdarzają się i okazy osiągające ponad 4 m wysokości). W porównaniu do hortensji ogrodowej jest bardziej odporna na mrozy i wapienną glebę. Kwitnie na biało, a w miarę przekwitania jej kwiaty różowieją.

Najłatwiejsza w uprawie jest wielkokwiatowa hortensja krzaczasta (łac. Hydragena aborescens). Osiąga do 1 m wysokości, o cienkich gałązkach, uginających się pod ciężarem okazałych kwiatów. Hortensja krzaczasta w odróżnieniu do pozostałych  zawiązuje pąki kwiatowe na pędach tegorocznych. Dzięki temu można ją przycinać i kształtować wczesną bez obawy, że nie zakwitnie.

Uprawa hortensji nie jest trudna jednak wymaga przestrzegania kilku zasad:

  • Odpowiednia  gleba – najlepiej żyzna i próchnicza, o kwaśnym odczynie. Najlepiej aby pH wynosiło od 4,5 do 5,5. Jasne, żółtawe  przebarwienie liści wskazuje na zbyt zasadowe podłoże. Wówczas należy do ziemi dodać kwaśny torf.
  • Podlewanie – hortensja lubi dużo wody. Dlatego lepiej sadzić hortensje w miejscach w półcienistych, gdzie łatwiej utrzymać wilgoć gleby. Jeżeli posadzimy w słońcu, gdzie na pewno kwitnie ładniej, pamiętajmy w upalne dni o cowieczornym podlewaniu. W okresach suszy możemy wspomagać się ściółkowaniem ziemi pod hortensjami.
  • Odpowiednie cięcie - hortensja ogrodowa kwitnie na pędach zeszłorocznych. Jeżeli zatem usuniemy zdrewniałe pędy z pąkami kwiatowymi, które zawiązały się późnym latem - roślina w kolejnym sezonie już nie zakwitnie. Z tego względu pędów hortensji ogrodowej w ogóle się nie tnie. Jedynie wczesną wiosną przycinamy wierzchołki przekwitłych kwiatów ew. przemarznięte  pędy.
  • Nawożenie – niedobór  azotu, magnezu, fosforu i żelaza powoduje słaby wzrost i nie zawiązywanie się pąków kwiatowych. Na obfitość kwitnienia hortensji  możemy stosować specjalne nawozy do hortensji. W sklepach ogrodniczych jest coraz większy wybór.
Kolor hortensji można zmieniać poprzez kwasowość podłoża. Na glebach bardziej zasadowych, kwiaty będą różowe bądź czerwone. Na zakwaszonych uzyskamy niebieską barwę kwiatów. Glebę można  zakwasić, nawożąc ją siarczanem amonu lub siarczanem potasu. Dobrze jest także ściółkować ziemię wokół krzewu, używając torfu lub kompostu korowego. Odwrotne można podsypać krzaki mieszankami wapiennymi należy jednak uważać aby nie podnieść pH gleby powyżej 6,2. Odczyn wyższy powoduje chlorozę liści - liście stają się jasne, żółtawe, z czasem zasychają i opadają. W ten sposób można zmienić kolor kwiatów hortensji ogrodowej z różowego na niebieski i odwrotnie. Nie można jednak zmienić koloru kwiatów białych - te hortensje zawsze będą białe.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz