Największa i najdroższa ingerencja w środowisko naturalne w Polsce w 2019 roku. Chyba śmiało można powiedzieć, że nawet w najbliższym dziesięcioleciu. Na poniższej mapce linie czerwona określają miejsce przekopu i obszar prac.
30 grudnia 2019
23 grudnia 2019
20 grudnia 2019
Bałtyk zagrożony
Koniec roku obfituje w wiele raportów i podsumowań. Coraz więcej
dotyczy problematyki środowiska i ekologii. Naukowcy i instytucje publikują wyniki
swoich prac. Niestety większość z nich pokazuje, że nasze środowisko naturalne nie jest w najlepszej formie.
8 grudnia 2019
Współczesny łańcuch pokarmowy
Dziś poruszę temat wyjątkowo trudny. Niedawno wpadła w moje ręce i oczy powieść Toksyna Robina Cooka. Książka, napisana w 1997 roku, czyli czasach intensywnego rozwoju wszelakich fast-foodów. I właśnie fast-foodów rzecz dotyczy. Dobrze skonstruowana akcja rozwija się stopniowo a odsłaniany powoli zasadniczy temat uderza w czytelnika lawinowo. Po, wydaje się banalnym początku, jej treść i przedstawiony problem na mnie wywarły piorunujące wrażenie.
5 grudnia 2019
Raport klimatyczny 2019
Światowa emisja dwutlenku węgla, wg danych z Global Carbon Project, wzrośnie w tym roku o 0,6 %. To bardzo dobra informacja gdyż wskaźnik ten jest niższy niż w roku ubiegłym. Mimo to pocieszenie wydaje się niewielkie - trend wzrostowy nadal się utrzymuje.
24 listopada 2019
Spacery po ogrodach - Palmiarnia Księżnej Daisy
Palmiarnia przy Zamku Książ koło Wałbrzycha to
cudowne miejsce, pełne uroku i roślin.
Park i Palmiarnia zostały stworzone przez księcia Jana Henryka XV, ostatniego przedstawiciela rodu
Hochbergów, dla żony Marii Teresy znanej jako Księżna Daisy.
7 listopada 2019
Nawet kroton kiedyś zakwitnie !
Wielu ogrodników mówi o krotonach, że to trudne lub ekstrawaganckie
kwiaty. Wymagające utrzymywania określonej wilgotności podłoża i
powietrza oraz odpowiedniego naświetlenia, nie za dużo i nie za mało.
Jak już spełnimy te roślinne fochy krotony rosną pięknie i cieszą nas
wielobarwnymi liśćmi. Niektóre sprawiają nawet niespodzianki i
zakwitają! Nasz zakwitł po raz pierwszy po kilku latach :)
30 października 2019
11 października 2019
Jeśli chcesz mieć pierwsze, piękne i własne tulipany to posadź je właśnie teraz!
Kilka słów o sadzeniu tulipanów i innych kwiatowych cebulek.
Rośliny cebulowe rozwijają się wiosną pierwsze, często wyłaniają się wprost spod śniegu. Są radosne, kolorowe i niektóre pięknie pachną. Chyba najczęściej wybieranymi przez ogrodników kwiatami cebulowymi są tulipany. Występują w setkach odmian różniących się wielkością, barwą, kształtem kielicha oraz płatków.
22 września 2019
Kolory jesieni
Zaczynają nas już otaczać kolory jesieni. Przeważnie nie jest to lubiana pora roku. Mimo, że taka piękna.
Życzę Wam jesieni ciepłej, długiej i złocistej :)
Życzę Wam jesieni ciepłej, długiej i złocistej :)
9 września 2019
Odnawialne źródła energii wczoraj i dziś - cz. I
Spacerując kilka dni temu po
Ojcowskim Parku Narodowym dotarłam do uroczej zagrody o swojskiej nazwie
Boroniówka. Osada położona w malowniczym zakątku u podnóża skał Cichych nad
potokiem Prądnik ujmuje rozleniwiającą ciszą, przerywaną tylko pluskiem wody
pieniącej się na dwóch pracujących kołach napędzających pracę młyna i tartaku.
Pierwszy młyn wodny w tym miejscu prawdopodobnie istniał już w XV wieku. Obecny
wraz z budynkami mieszkalnymi i gospodarczymi pochodzi z 1850 roku. Jest to
najstarszy i najcenniejszy zespół młynarski w Dolinie Prądnika - na dodatek,
dzięki zabiegom właścicieli, znów działa. Jak dawniej, siłą wody mieli ziarno
na kamieniach na pytlową mąkę.
W osadzie woda napędza nie tylko
młyn ale zabytkowy tartak wodny na jedną piłę. Napędzane wodą zabytkowe młyn i tartak tworzą interesujący przykład drewnianej
architektury przemysłowej. Świetna lekcja historii i … ekologii.
3 września 2019
Wody Tamizy odradzają się!
Wody Tamizy odradzają się. W 1957 roku w efekcie ogromnego zanieczyszczenie wody życie biologiczne w Tamizie zamarło. Naukowcy uznali wówczas rzekę za "biologicznie martwą". Obecnie, po 60 latach, na brzegach rzeki pojawiła się młoda populacja fok. Naukowcy podali, że ekosystem londyńskiej rzeki powoli wraca do normy. Jest to niewątpliwie sukces natury wspartej działaniami specjalistów i spektakularny przykład tzw. samooczyszczania się rzek.
Więcej poczytajcie tu:
26 sierpnia 2019
Malwy, czyli odwiedziny w ogrodzie u Szwagra :)
Urocze kwiaty towarzyszące nam praktycznie przez cale lato. Zakwitają pod koniec czerwca i ostatnie kwiaty otwierającą jeszcze początkiem września. Malwy wprowadzają mnie zawsze w klimat sielskiego lenistwa. Kojarzą się z najwspanialszymi wakacjami spędzanymi na wsi. Kolorowe malwy zawsze obrastały przydomowe ogródeczki, no a czasem i odwrotnie wręcz podpierały wiejskie płoty. Dziś spotykane są w ogrodach naturalnych lub sielskich, nawet stylizowanych rustykalnie.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh-_7fRZPLzDyCur7czk8eofvC5Z11yH-y1-E7PtBBd8ZDBewmYf2IRByR4oTVDDpIuUAm8o2weJhYoclF1UZiYAUXHWpxATz6mRtVOxUcUaM12jb5PJHiDMy19bC03REG7diG0kvp0FiM/s320/20190713_143358-1.jpg)
20 sierpnia 2019
W poszukiwaniu czystych plaż - część II - Pomorze Środkowe
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgNPIf70geKGVDs5XMiSkfBQ068reLrINGUAP6IN4KlniOkm_cPMwCp-3e9OSs0sBb195YUISgvl8eKKlOEXhnNipyoD0wgHiaQoAEVKx0gdzUo5SRTWswd1M4sgOjzE7w3kbi6CSwUumg/s320/plaza24.jpg)
Druga połowa sierpnia nad Bałtykiem to już prawie koniec sezonu wakacyjnego. W tym roku, po raz pierwszy od wielu lat, stwierdzam, że jest lepiej !:) Oczywiści mam na myśli czystość plaż, a w szczególności pozostawianych przez plażowiczów śmieci. Zdecydowanie mniej (niż w roku ubiegłym) spotkaliśmy butelek szklanych i papierowych oraz resztek torebek foliowych. W dalszym ciągu utrapieniem są kapsle, zakrętki od butelek i niedopałki papierosów. Jak zawsze także i w tym sezonie zdarzały się rozbite butelki. Szkło i kapsle są wyjątkowo niebezpieczne gdyż mogą zranić bose stopy. Palaczom przypominam, że na plażach obowiązuje zakaz palenia.
Bardzo mnie cieszy poprawa stan plaż. Jest to naprawdę zauważalny efekt dbania o środowisko zarówno mieszkańców i pracowników gmin nadmorskich oraz społecznych działań edukacyjnych, a przede wszystkim wszystkich nas plażowiczów. Wszystkim i wszędzie życzę czystych plaż!
9 sierpnia 2019
Wrotycz pospolity
Właśnie nadszedł czas zbiorów tej rośliny, powszechnie stosowanej w odstraszaniu komarów i kleszczy.
Wrotycz to przydrożny, pospolity chwast rosnący prawie w całej Europie. Należy do rodziny astrowatych. To roślina zielona dorastających do ok 80 cm. Kwitnie w połowie lata, ma żółte kwiatostany tworzące charakterystyczne spłaszczone koszyczki. Właśnie te kwiaty posiadają szczególne zalety. Maja przeciwpasożytnicze właściwości. Wrotycz stosowany jest do zwalczania kleszczy, komarów oraz innych owadów. Ponadto znajduje zastosowanie w terapii wszawicy i świerzbu. Wrotycz posiada bowiem silnie trujące i odstraszające owady działanie.
Należy jednak pamiętać, że w związku z tym wrotycz jest rośliną trującą i nie nadaje się do spożycia. Zawarty w nim olejek eteryczny o nazwie tujon jest silnie toksyczny. Pamiętajcie, że stosowanie wrotyczu wymaga ostrożności.
1 sierpnia 2019
Spacery po ogrodach - Arboretum Karnieszewickie
Zapraszam do zwiedzania ogrodów. Czas spędzony w kontakcie z przyrodą na pewno nie będzie zmarnowany. Dla wszystkich wielbicieli kwiatów i roślin to małe raje na ziemi. Dla wszystkich zwiedzanie różnorodnych ogrodów to możliwość leniwego relaksu w miłym otoczeniu. Oddychanie czystym powietrzem i ładowanie baterii. Serię spacerów po ogrodach publicznych rozpoczynam w przypadkowo odkrytym a naprawdę wartym uwagi arboretum w nadleśnictwie Karnieszewice (gm. Sianów).
28 lipca 2019
18 lipca 2019
Przechowywanie ziół
5 lipca 2019
18 czerwca 2019
Aleje, alejki, kamienie i kamyczki ...
Lato w pełni. Ogrodnicy i działkowcy sadzą, pielą, modernizują i już zbierają pierwsze owoce. Praca wre , no może trochę utrudniona przez atakujące komary. Wracając do tej modernizacji i upiększania ogrodów. Marzą nam się nowe altanki i pergole. Doskonale wiecie ile nowych pomysłów "ogrodniczych" wpada do głowy przy pieleniu czy koszeniu trawy :) Energia i pogoda dodają zapału i bierzemy się od razu za realizację. W tym miejscu po raz pierwszy proszę o odrobinę rozwagi i przypominam, przy większych pracach i budowlach ogrodowych potrzebne jest planowanie. Jeżeli chcemy zrobić taras, altanę, wytyczyć nowe
ścieżki lub urządzamy całkiem nowy ogród powinniśmy zacząć od projektu i
wybrania materiałów. Potem wykonujemy prace budowlane, dopiero
ostatnim etapem będzie sadzenie roślin.
6 czerwca 2019
Spotkana dziś piękna amorfa
na którą moją uwagę zwróciły brzęczące wokół pszczoły :)
Amorfa krzewiasta znana także jako indygowiec zwyczajny, (Amorpha fruticosa L.)
Pochodzi ze Ameryki, obecnie rozprzestrzenia się również w Europie i w Azji, w Polsce podobno obecna od 1806 roku. Krzewy dorastają do 6 m, mają ciekawe eliptyczne liście zebrane w palczaste wiechy. Amorfa kwitnie od czerwca do sierpnia. Kwiaty ma purpurowofioletowe z żółtymi pylnikami zebrane w gęste grona skupione po kilka na końcach pędów, intensywnie pachnące. Specyficzny zapach zwabia owady. Przy kwitnącej amorfie cały czas słychać brzęczenie pszczół. Jest rośliną midodajną i bardzo ozdobną.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiteLqgpGxxS2MjgLFmpX49NCHookv1NuDBlYdbXxoqRoxwFJG70UDAp9tW4sca3HdB9MiVUy6bScTvIsR7Lbd-scWScpJlRuN_t0fYibed9Cn6Xo5IGfMICwUnxYoQaratz_wfiHl8nuU/s320/aa11.jpg)
![]() |
amorfa zanim rozkwitnie wygląda tak niepozornie |
30 maja 2019
Subskrybuj:
Posty (Atom)