Właśnie nadszedł czas zbiorów tej rośliny, powszechnie stosowanej w odstraszaniu komarów i kleszczy.
Wrotycz to przydrożny, pospolity chwast rosnący prawie w całej Europie. Należy do rodziny astrowatych. To roślina zielona dorastających do ok 80 cm. Kwitnie w połowie lata, ma żółte kwiatostany tworzące charakterystyczne spłaszczone koszyczki. Właśnie te kwiaty posiadają szczególne zalety. Maja przeciwpasożytnicze właściwości. Wrotycz stosowany jest do zwalczania kleszczy, komarów oraz innych owadów. Ponadto znajduje zastosowanie w terapii wszawicy i świerzbu. Wrotycz posiada bowiem silnie trujące i odstraszające owady działanie.
Należy jednak pamiętać, że w związku z tym wrotycz jest rośliną trującą i nie nadaje się do spożycia. Zawarty w nim olejek eteryczny o nazwie tujon jest silnie toksyczny. Pamiętajcie, że stosowanie wrotyczu wymaga ostrożności.
Bardzo pobieżna wiedza, tujon rozpuszcza się w alkoholach
OdpowiedzUsuńWiększość osób stosuje napary lub wywary z ziół. Zbyt mocne mogą zaszkodzić. Zdecydowanie wolę ostrzec.
UsuńPoza tym czy rozpuszczalność powoduje utratę własności toksycznych?
polecam rozszerzone informacje na temat wrotyczu i szkodliwych związków w nim zawartych https://www.facebook.com/DrKarinasch/posts/151498079926639
UsuńInformacja o roślinne i zastosowaniu przeciw owadom. Zewnętrznie. Może lepiej, że ostrzega. Teraz w modzie jest zbieranie ziół na własną rękę bez zastanowienia, że można sobie z niewiedzy krzywdę zrobić
OdpowiedzUsuńObserwuję właściwości wrotyczu dopiero drugi sezon. Rzeczywiście na razie podaję informacje dotyczące stosowania ogólnego. Wrotycz ma wiele pozytywnych właściwości i może leczyć wiele schorzeń jednak zawiera związek toksyczny. Ne każdy może go używać. Nie powinien być stosowany bez fachowego zalecenia, najlepiej lekarza homeopaty lub dobrego zielarza. Wolę ostrzec.
OdpowiedzUsuń