Liście ziół hodowanych w ogrodzie lub na tarasie zbieramy pod koniec lata przed kwitnieniem. W dni suche najlepiej słoneczne w godzinach przedpołudniowych lub przedwieczornych. Nie należy ścinać ziół z samego rana, gdy są jeszcze pokryte rosą ani w południowym słońcu. Zioła hodowane w domu możemy zbierać do przechowywania o każdej porze roku. Im częściej je przycinamy tym lepiej rosną Ścinamy rośliny ostrymi nożycami, nożem lub sekatorem na wysokości około od 10 do 15 cm tak aby roślina miała możliwość szybszego odrodzenia się. Zioła przeznaczone do przechowywania zbieramy szczególnie uważnie aby ich nie uszkodzić. Uwaga, wiele z ziół stosowanych w kuchni można znaleźć rosnących dziko na łąkach np. macierzanka, mięta, szałwia, lebiodka. Często kusi nas na spacerze zbieranie tych zielonych cudowności. Jednak aby samodzielnie zebrane zioła przyniosły nam korzyść musimy mieć pewność co do czystości środowiska, w którym rosną. Wykorzystujemy najczęściej zielone pędy rośliny, które najbardziej chłoną substancje toksyczne z otoczenia. Nie zbieramy więc ziół rosnących przy drogach, na skwerach, w pobliżu zakładów przemysłowych; nie zbiera się też ziół na obszarów rolnych, gdzie przeprowadzano opryski ochronne oraz na terenach prawnie chronionych. Najbezpieczniejsze dla naszego zdrowia są zioła pochodzące z własnej lub zaprzyjaźnionej uprawy. Pamiętajmy także, że leczenie ziołami (ziołolecznictwo, fitoterapia, fitofarmakologia) w wielu schorzeniach jest bardzo skuteczne jednak, zioła to leki, zawsze należy je stosować pod kontrolą lekarza i nie przekraczać zalecanych dawek.
Mrożenie ziół
Zioła świeże możemy przechowywać w lodowce. Należy je delikatnie skropić wodą zawinąć w ręcznik papierowy i schować do lodówki. Tak w dobrej kondycji przetrwają tydzień. Potem nie wykorzystane należy wyrzucić.
Zdecydowanie dłużej przechowamy zioła w zamrażalniku. Niska temperatura nie wpływa negatywnie na właściwości ziół. Zaraz po zerwaniu delikatne zielone pędy roślin myjemy, dokładnie suszymy, siekamy i zamrażamy w woreczkach lub wysypane na papierze na półce do mrożenia lodu, potem umieszczamy w woreczku lub pojemniku. Wykorzystujemy w ciągu 4 miesięcy. Są też zwolennicy mrożenia całych gałązek lub liści, które po zamrożeniu są kruche i łamliwe. Zioła z przeznaczeniem kulinarnym proponuję zamrażać w formie lodowych kostek smakowych. Umyte i posiekane zioła umieszczamy w pojemnikach (małe kubeczki, pojemniki do kostek lodu), zapełniamy cały pojemnik delikatnie ugniatając i zalewamy wodą. Takie porcje zamrażamy, możemy przechowywać do 3 miesięcy. Są idealne do zup i sosów. Pamiętajmy o podpisaniu pojemników.
Mrozić możemy praktycznie wszystkie zioła zielone np. natkę pietruszki, koperek, bazylię, tymianek.
Suszenie ziół
Suszone zioła przechowywane w suchych szczelnych pojemnikach mogą być przechowywane nawet przez trzy lata. Niektóre suche nasiona np. kminek, nawet dziesięć lat. Do przechowywania ziół wybieramy pojemniki najlepiej szklane lub ceramiczne, ustawiamy je w zacienionym suchym miejscu typu spiżarnia. Nasiona najlepiej przechowywać w oznaczonych papierowych torebkach. Przed umieszczeniem w pojemnikach zioła muszą być one dokładnie wysuszone, wilgotne będą pleśnieć.
Zioła przygotowujemy do suszenia zaraz po zebraniu, dokładnie przeglądamy, usuwamy uszkodzone fragmenty, rozkładamy cienką warstwą na podwójnej warstwie bibuły i zostawiamy do całkowitego wysuszenia w suchym, ocienionym ale przewiewnym miejscu. Dobrze jest raz dziennie przewrócić gałązki na drugą stronę, suszenie trwa w zależności od pogody do trzech tygodni. Nie powinno się suszyć ziół na słońcu, gdyż czynne substancje i olejki eteryczne ulatniają się i ulegają rozkładowi. Tak wysuszone zioła tracą właściwości, aromat i kolor. Znacznie szybszą metodą jest suszenie w specjalnej suszarce lub nagrzanym do temperatury 60-70 stopni Celsjusza piekarniku. Zioła umieszcza się na blasze do pieczenia i pozostawia lekko uchylone drzwiczki piekarnika, aromat rozchodzi się po całym mieszkaniu. Suszone zioła najlepiej przechowywać w całości do takiego przechowywania wiążemy zioła przed suszeniem w pęki, które do suszenia możemy powiesić. Nasiona możemy suszyć na słońcu.
Zioła w zalewie
Zioła możemy konserwować octem winnym lub oliwą. Wykorzystujemy pojedyncze pędy ziół, które wkładamy do butelek z octem winnym lub oliwą z oliwek. Odstawiamy szczelnie zamknięte na 4 tygodnie w ciemnym, chłodnym miejscu. W ten sposób otrzymujemy aromatyczne oliwy do sosów i sałatek. Zakręcone w szczelnych butelkach przechowywane w chłodnym miejscu możemy wykorzystywać do 3 miesięcy.
Zioła w soli
Świeże, opłukane i drobno posiekane zioła przesypujemy warstwowo w szklanym słoiku drobnoziarnistą solą, każda warstwo powinna być ubita w celu dokładnego rozprowadzenia soli. Wykorzystujemy około 20-30 g soli na 100 g ziół. Przechowujemy w szczelnie zamkniętym słoiku w lodówce nawet do 8 miesięcy. Tak od zawsze przechowujemy koperek na zupę. Potraw przygotowywanych z dodatkiem tak przechowywanych ziół nie należy już dosalać.
Przykłady jak niektóre zioła najlepiej przechowywać:
* suszenie - cząber, koper, estragon, lawenda, lubczyk, majeranek, oregano (lebiodka), pietruszka, mięta, melisa, rozmaryn, szałwia, tymianek, rumianek
* zamrażanie - koper, trybula, kolendra, pietruszka, szczypiorek, melisa, lubczyk, bazylia
* w oliwie - lawenda, majeranek, oregano, rozmaryn, szałwia, tymianek, hyzop, bazylia
* w occie - bazylia, koper, estragon
* w soli koper zielony, tymianek, estragon
Życzę zdrowych i pachnących zbiorów :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz