2 lipca 2018

Zły rok dla mozolnie odbudowywanych populacji foki szarej i morświna zwyczajnego


Foka szara i morświn zwyczajny to dwa gatunki morskich ssaków zamieszkujących wybrzeża Bałtyku. Oba to gatunki zagrożone objęte specjalnymi programami ochrony gatunkowej. Według danych z 2014 roku w Bałtyku żyło ponad 32 tys. fok szarych oraz tylko około 400 sztuk morświnów. W Polsce zabiegi mające na celu powiększanie foczej populacji w Bałtyku podejmuje znajdująca się na Helu  Stacja Morska im. prof. Krzysztofa Skóry będąca częścią Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. 


Niestety od wczesnej wiosny tego roku na polskim wybrzeżu znaleziono już kilkanaście rannych lub  ciężko okaleczonych fok. Specjaliści oceniający stan i przyczynę śmierci nie są w stanie jednoznacznie odpowiedzieć co lub kto jest powodem takiego pogromu. 



Kolejne  doniesienia  z  plaż 
są jeszcze tragiczniejsze bowiem w  ciągu zaledwie kilku ostatnich dni znaleziono zwłoki aż sześciu morświnów.
Powody, tej masowej tragedii fok i morświnów - mogą być różne jednak rodzaj okaleczeń zwierząt   wskazuje na działanie człowieka. 
Polecam kilka szczegółowych artykułów wskazujących problemy i trud odbudowy populacji oraz   ich naturalnych i cywilizacyjnych wrogów:
http://www.newsweek.pl/wiedza/nauka/gina-baltyckie-morswiny-kto-moglby-chciec-je-zabijac-,artykuly,429585,1.html?src=HP_Section_2

https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Baltyckie-foki-wywoluja-emocje-n124482.html

https://trojmiasto.onet.pl/naukowcy-ze-stacji-na-helu-ostatnie-z-martwych-fok-nie-zginely-przez-czlowieka/zqfthl1

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz