4 kwietnia 2018

Czas na przesadzanie roślin doniczkowych

Najlepszym czasem na przesadzanie roślin doniczkowych jest wiosna. W tym czasie większość roślin rozpoczyna okres wzrostu i rośliny najlepiej znoszą zmiany. Ponadto rośliny na cały sezon będą potrzebowały większych doniczek. Przesadzanie roślin doniczkowych jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Młode rośliny przesadzamy co roku, starsze raz na kilka lat. Dorosłe rośliny, rosnące w dużych donicach, przesadzamy jeszcze rzadziej, zamiast przesadzania, co dwa trzy lata wymieniamy wierzchnią warstwę ziemi w donicy. Wszystko zależy od tempa wzrostu rośliny.
Przesadzenie jest konieczne jeżeli:
* bryła korzeniowa przerasta już donicę, korzenie wychodzą na wierzch ziemi lub poprzez otwory w dnie donicy 
* roślina wytworzyła wiele odrostów i nie mieści się w pojemniku
* po podlaniu cała woda natychmiast wypływa na podstawkę pod doniczką, prawdopodobnie korzenie zajęły już jej całą objętość
* roślina osiągnęła spore rozmiary i w małej doniczce łatwo się przewraca

* ziemia w donicy stała się zbita, wytwarza się na niej nieestetyczny białawy osad. 


Pamiętajmy też, że zawsze przesadzamy rośliny po zakupie, przyniesione z kwiaciarni czy centrum ogrodniczego. Bardzo często w donicach ze sprzedawanymi roślinami jest ziemia z dodatkami chemicznie przedłużającymi ich świeżość. Roślina zdecydowanie będzie lepiej rosła po posadzeniu do lepszej ziemi. 

Uwaga, nie przesadzamy roślin w czasie kwitnienia. Rośliny kwitnące na wiosnę przesadzamy po okresie kwitnienia latem lub nawet jesienią. Specjalnego traktowania wymagają także kaktusy i storczyki.
 
Jak przesadzać
Nowe doniczki wybieramy tylko troszkę większe od dotychczasowych (średnica większa 2 do 4 cm) aby nie dopuścić do rozrostu bryły korzeniowej. Każda donica powinna mieć na dnie otwory, dzięki którym nadmiar wody wypłynie na podstawkę. Brak takich otworów odpływowych spowoduje zbieranie się wody na dnie a następnie rozwój drobnoustrojów i gnicie korzeni.

Materiał z jakiego wykonana jest donica nie ma takiego znaczenia. Doniczki ceramiczne są cięższe (mniej wywrotne przy wysokich roślinach), szybciej odparowuje przez ich ścianki woda, wyglądają bardziej naturalnie, są dosyć drogie. Donice z tworzyw sztucznych są wygodne i tanie. Temperatura ziemi w donicy z nieprzepuszczalnego tworzywa jest nieco wyższa a woda wolniej odparowuje, dzięki czemu rośliny w nich rosnące można podlewać nieco rzadziej. Łatwiej jest też utrzymać je w czystości. Obecnie wybór wzorów i kolorów jest ogromny. Donice z tworzywa bezbłędnie naśladują pojemniki ceramiczne czy kamienne.
W handlu jest szeroki wybór gotowych podłoży przeznaczonych do przesadzania roślin doniczkowych. Są one z reguły droższe od ziemi uniwersalnej. W domowej hodowli roślin delikatniejszych jak azalie, storczyki, kaktusy specjalne mieszanki dadzą pewniejsze warunki rozwoju roślinom niż samodzielne komponowanie podłoża. Dla większości roślin wystarczy jednak zwykła ziemia uniwersalna, powinna być przepuszczalna i lekko kwaśna. Dla pewności możemy to sprawdzić obficie podlewając doniczkę wypełnioną ziemią, jeżeli woda prawie natychmiast zacznie wyciekać od spodu - ziemia jest przepuszczalna, jeżeli woda nie wypłynie należy ziemię zmieszać z niewielką ilością piasku. 

 


Kilka godzin przed przesadzaniem podlewamy rośliny dzięki temu łatwiej wyjmiemy je z doniczki. W międzyczasie możemy skrócić wymagające tego pędy rośliny; zdrewniałe (oleandry, figowce) czy zbyt rozgałęzione (trzykrotka, bluszcz, fuksja). Dzięki temu lepiej się rozkrzewią. Małe rośliny wyjmujemy obracając donicę do góry dnem i przytrzymujemy wysuwającą się bryłę korzeniową. Wyciągając większe okazy oddzielamy bryłę korzeniową od ścian donicy długim nożem, potem pionowo lub z lekko przechylonej donicy wysuwamy roślinę do góry. Sprawdzamy stan korzeni. Zbite i poskręcane korzenie trzeba lekko rozciągnąć, długie, cienkie korzenie bywają uschnięte lub nadgniłe, musimy je przyciąć. Do nowej donicy wsypujemy cienką warstwę drenażu (np. kamyki, gruby żwir lub keramzyt), następnie warstwę ziemi, umieszczamy roślinę i dosypujemy ziemię do prawie pełna donicy, lekko ubijamy i dociskamy, na końcu obficie podlewamy. Jeżeli mocno skróciliśmy korzenie musimy także dla równowagi skrócić lub przetrzebić pędy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz