Przydomek koralowa pochodzi od czerwonych owoców, jednak znamy ją przede wszystkim z pięknych białych kwietnych kul, którymi te krzewy są obsypane w maju. Kalina koralowa (łac. Viburnum opulus) to duży, rozłożysty krzew o luźnym pokroju, osiągający nawet do 5 metrów wysokości. Występuje w Europie i środkowo-zachodniej Azji, a także na Dalekim Wschodzie i w Ameryce Północnej. Kalina ma wiele zalet i barw. Jej główną ozdobą są okazałe, białe kwiatostany, pojawiające się wiosną na szczytach pędów. Późnym latem i jesienią cieszy oczy jaskrawoczerwonymi, błyszczącymi owocami oraz przebarwiającymi się pięknie na czerwono liśćmi. U większości odmian kaliny koralowej, kwiatostany mają postać płaskich, dużych baldachów.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhPFOpM5e_4ck3yEhvLhFO7_evgnRnlFSame1r5EjUGf22oxqRTEDr0Oz3Pmsvm1wHK_MlOygGv3IRFsduZChjBU2CpdnWLWdeXSGqAB13BQUTtlCFortdixD5_qS8iksyKrlWm-ycewUw/s320/kalina1.jpg)
Warto jednak pamiętać, że owoce kaliny jedzone na surowo mogą powodować zatrucia. Zawierają one niebezpieczne związki saponiny. Zagrażają głównie dzieciom i niektórym zwierzętom, dlatego w ogrodzie powinny rosnąć w miejscach trudno dostępnych. Kora kaliny koralowej ma właściwości lecznicze. Dawniej z owoców przygotowywano przetwory a różne jej inne części były też wykorzystywane w ziołolecznictwie. Przygotowanie takich preparatów z kaliny ziołowych wymaga jednak dużej wiedzy i umiejętnej obróbki termicznej. Pod wpływem temperatury saponiny tracą własności toksyczne. Samemu jednak bezpieczniej z kaliną nie eksperymentować.
Wróćmy do uprawy tych pięknych krzewów. Kalina będzie obficie kwitła i bujnie się rozrastała wyłącznie na stanowisku słonecznym lub półcienistym. Wymaga żyznej, próchniczej, stale wilgotnej a nawet mokrej gleby. Kalina jest dość odporna na mróz i nie wymaga zimowego okrycia. Może też rosnąć w miastach, gdyż nie jest szczególnie wrażliwa na zanieczyszczone powietrze. Krzewy te można a nawet trzeba przycinać. Bez tego zabiegu mocno się rozrasta, traci ładny pokrój i ogałaca się od dołu. Ponieważ kalina pąki kwiatowe na końcach ubiegłorocznych pędów latem, w lipcu-sierpniu, kalinę powinniśmy przyciąć tuż po kwitnieniu.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz