Od pewnego czasu podziwiam projekty łazienek wykończonych drewnem i jednocześnie nurtuje mnie pytanie na ile są one praktyczne, trwałe i czy na pewno ekologiczne? Piękne są niezaprzeczalnie przynajmniej póki nowe. Łazienka w drewnie to duży koszt, postanowiłam więc zasięgnąć informacji.
Łazienka urządzona w drewnie może być stylowa lub nowoczesna ale przede wszystkim powinna być praktyczna trzeba zatem spełnić kilka warunków. Drewno świetnie komponuje się z innymi materiałami jednak nie każdy gatunek nadaje się do pomieszczeń o wysokiej wilgotności. Nie każde drewno dobrze znosi bezpośredni kontrakt z wodą i częste zmiany temperatury. Źle dobrane po pewnym czasie zacznie puchnąć i gnić, dlatego tak ważny jest wybór właściwego, odpornego na wodę gatunku. Aby ustrzec się niepotrzebnych problemów najlepiej wybrać drewno trwałe, twarde i tłuste. Gatunki, które świetnie radzą sobie nawet w trudnych warunkach i co najważniejsze – nie chłoną wilgoci to tek i iroko. Właśnie z takiego drewna robione są łodzie, jachty oraz statki. Świetnie sprawdza się także marbau oraz inne gatunki drewna pochodzące z lasów deszczowych, które są w naturalny sposób zabezpieczone substancjami oleistymi. Ceny takich egzotycznych gatunków są delikatnie mówiąc wygórowane. Nie znaczy to jednak, że nie są dostępne na naszym rynku. Z rodzimych gatunków w łazience świetnie sprawdzi się dąb, klon, buk i modrzew. Są też zdecydowanie tańsze.
Decydując się na drewno w łazience musimy pamiętać, że niezależnie od gatunku jego trwałość polepszy dodatkowe zabezpieczenie. Każda deska w łazience powinna być zaimpregnowana. Najczęściej stosuje się olejowanie, czyli pokrywanie drewnianej powierzchni kilkoma warstwami oleju. Tak zabezpieczone drewno w łazience nie chłonie wilgoci. Olejowanie trzeba jednak powtarzać mniej więcej dwa razy do roku. Inną metodą konserwacji jest woskowanie. Stosuje się je rzadziej, gdyż jest mniej praktyczne a na woskowanej powierzchni widać ślady zachlapania wodą. Woskowanie należy często powtarzać. Drewno można też pomalować lakierem. Ten sposób zabezpieczenia drewna ma jednak minusy: polakierowane drewno łatwo ulega zarysowaniu a rys z lakieru nie da się usunąć miejscowo. Konserwacja polakierowanego drewna po kilku latach użytkowania wymaga zeszlifowania całej warstwy lakieru z powierzchni i ponownego pokrycia lakierem.
Jeżeli chcemy w łazience mieć śliczną, ciepłą drewniana podłogę musimy pamiętać żeby fachowcy dobrze zabezpieczyli szczeliny pomiędzy elementami podłogi, np. wypełnili je elastomerem a najlepiej aby deski zostały przyklejone do podłoża. To istotne, ponieważ jeśli rozlana woda dostanie się do niezabezpieczonego drewna, przyśpieszy proces jego niszczenia. Pod podłogą zadomowi się niewidoczna dla użytkowników pleśń a to już na pewno zdrowe nie jest. Warto pamiętać o użyciu specjalnego kleju czy elastycznej fugi.
Drewno w łazience powinno być często pielęgnowane – przecierane preparatami, które powstrzymają zmianę koloru drewna, nadadzą połysk lub mat oraz pokryją posadzkę powłoką antystatyczną. Oczywiście polecane są produkty z atestem eko. Tu uwaga – prawie na wszystkich preparatach polecanych do pielęgnacji drewna zaznaczone jest aby do czyszczenia podłogi i innych elementów z drewna w łazience nie używać dużych ilości wody, wystarczy przecieranie wilgotną szmatką. I jak się to ma do proponowanych przez projektantów nowoczesnych zastosowań drewna w łazience? Przysłowiowe koło się zamyka przecież obecnie poleca się wykorzystanie drewna do wykończenia łazienek. Możemy z niego ułożyć nie tylko podłogi, ale też użyć jako okładzinę ścienną czy do obudowania wanny. Okazuje się, że ogromne znaczenie ma strefa łazienki, w której chcemy zastosować drewno. Pobliże umywalki lub toalety z pewnością zwiększy szansę na trwałość drewna niż użycie go w okolicy wanny czy prysznica. Projektując należy wykorzystać ogromną różnorodność dostępnych materiałów i różne warianty aranżacyjne. Drewno - jako materiał naturalny - świetnie komponuje się z okładzinami ceramicznymi. Są zatem rozwiązania, gdzie lepiej zdecydować się na błyskotliwe połączenie materiałów niż ryzykować szybką degradację drewna.
Kolejny warunek to zapewnienie bardzo dobrej wentylacji „drewnianej” łazienki. Jeśli nie jesteśmy w stanie jej zapewnić, na przykład w starej kamienicy lub budynku, gdzie jest tylko wentylacja grawitacyjna możemy założyć, że wahania wilgotności w pomieszczeniu już po kilku miesiącach zaszkodzą drewnianym elementom. W takiej sytuacji chyba od razu lepiej zmienić projekt.
Nie ukrywam, przygotowując powyższy materiał korzystałam z kilku źródeł, praktycy wiedzą przecież najwięcej. Zadanie okazało się nie takie łatwe. Jeden z projektantów nowoczesnych łazienek napisał nawet w swojej ofercie, że jeśli marzy nam się podłoga drewniana na równi z brodzikiem, czyli zalewana przy każdej kąpieli to w strefach, gdzie na pewno padać będzie na nią woda, pamiętać trzeba o regularnym wycieraniu kropli! Jak to się ma do funkcjonalności zaprojektowanego wystroju pomieszczenia?
Drewno w łazience ociepli nawet najbardziej minimalistyczne i proste wnętrze, doda stylu i elegancji. Dobry projekt, rozsądny wybór materiałów i odpowiedni montaż na pewno dadzą oczekiwany efekt. Nie mam jednak pewności czy efekt będzie długotrwały, a uzyskany wystrój praktyczny w codziennym użytkowaniu. No i czy te wszystkie konieczne impregnaty, woski, środki pielęgnacyjne są rzeczywiście ekologiczne. Ja jednak przezornie na razie pozostanę przy tradycyjnych kaflach i terakocie w łazience. Do urokliwej, rustykalnej łazienki z litego drewna będę tylko co jakiś czas wzdychać lub jeździć do spa :)
zdjęcia: http://ladnydom.pl, muratordom.pl, deccoria.pl |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz