11 kwietnia 2019

Wiosna w ogrodzie

Czas przycinania, kopania, nawożenia i sadzenia. Zaczynamy od usunięcia zimowego okrycia roślin cebulowych, grabimy rabaty i trawnik. 

Jeżeli stopniał śnieg i w dzień temperatura nie spada już poniżej 0 st. C, możemy rozpocząć przycinanie uszkodzonych lub chorych pędów roślin wieloletnich, kwitnących latem na pędach tegorocznych np. budleje, jaśminowce wonne, tawuły japońskie, drzew i krzewów. 

Tniemy u podstawy derenie, aby wydały - większą ilość kolorowych pędów oraz powojniki i clematisy. Wycinamy zeszłoroczne kwiatostany z hortensji drzewiastych i bukietowych nad 3,4 pąkiem, słabe pędy nisko pokładające się nad ziemią, wycinamy całkowicie. Uwaga jeżeli hortensje wielkokwiatowe nie zostały przycięte jesienią wycinamy teraz tylko zeszłoroczne kwiatostany nad pierwszą parą pąków aby ich nie uszkodzić. Ten gatunek bowiem kwitnie na pędach zeszłorocznych. Drzewa owocowe przecinamy już na początku marca, skracamy gałęzie o 1/3 długości, rany zabezpieczamy, ściółkujemy kręgi wokół pni drzew. Sadzimy też młode drzewa i krzewy owocowe, po posadzeniu wykonujemy cięcie młodych drzewek, aby rozpocząć formowanie korony. Redukujemy liczbę konarów do 3-4, aby rosły poziomo przywiązujemy ciężarki do gałęzi, pionowe pędy boczne usuwamy. Jeżeli długoterminowe prognozy pogody nie przewidują już przymrozków usuwamy okrycia zimowe z róż i innych roślin ciepłolubnych zimujących w gruncie. Spulchniamy i nawozimy ziemię na rabatach, rozsypujemy próchnicę, kompost i płytko mieszamy z glebą, przygotowujemy miejsca do sadzenia i siania roślin jednorocznych. Wysiane w domu w lutym do pojemników rośliny na rozsadę (np. bratki, stokrotki, nagietki. smagliczki nadmorskie, aksamitki, groszek pachnący) wymagają już przepikowania do pojedynczych doniczek lub skrzyneczek tak, aby listki nie stykały się. Sadzimy żywopłoty z roślin liściastych np. ligustr, grab, buk, berberys. Posadzone rośliny skracamy o jedną trzecią, aby zapewnić zagęszczenie się roślin u nasady. 

Na początku kwietnia rozmnażamy przez podział byliny kwitnące latem np. liliowce, ostróżki, do gruntu wysiewamy marchewkę, pietruszkę, koper, rzodkiewkę oraz sadzimy dymkę i czosnek. Trawnik wygrabiamy ostrymi grabiami tzw. wachlarzem, kosimy nisko, wykonujemy napowietrzanie specjalną maszyną wyposażoną w wałek z drutami (wertykulacja), zaraz po tym zabiegu wygląda nieco gorzej ale szybciej się zregeneruje i zazieleni. Na małych trawnikach wystarczy powierzchnię nakłuwać widłami. Wydeptane puste miejsca posypujemy torfem lub żyzną ziemią i dosiewamy trawę. Nawozimy po raz pierwszy w tym sezonie nawozem do trawników. Jeżeli pogoda dopisze w kwietniu możemy wysadzać do gruntu pierwsze sadzonki (bratki, stokrotki) i wsiewać kwiaty jednoroczne np.: mieczyki, ismenę, lobelie. Możemy także kontynuować sadzenie bylin i kwiatów dwuletnich. Sadzimy róże. Przycinamy już pędy roślin kwitnących wczesną wiosną: forsycji, porzeczki alpejskiej czy szczepionych wierzb oraz wykonujemy pierwsze cięcie żywopłotów. Już teraz możemy wystawiać na tarasy większość kwiatów zimowanych w domu oleandry, fuksje. Kłącza pacioreczników i dalii wysadzamy do doniczek i rozpoczynajmy podlewanie. Zwykle przesadzamy je do gruntu lub wystawiamy na zewnątrz w donicach w drugiej połowie maja. Sadzonkujemy kloniki bielunie (Datura), fuksje i pelargonie przez sadzonki zielne, cięte pod węzłem liściowym. Umieszczamy je w mieszance torfu z piaskiem W maju zaplanujmy sianie kwiatów i warzyw oraz sadzenie szczególnie iglaków, azali oraz rododendronów. W połowie maja często przychodzi okres przymrozków - przypadają tzw. „zimni ogrodnicy”, po których zwyczajowo można swobodnie wysadzać/wysiewać rośliny delikatniejsze i ciepłolubne, nagietki, kosmosy, aksamitki, maciejka, powoje, chabry, czarnuszki oraz fasola, groch, rzodkiewki, dynie, cukinie oraz kabaczki.

2 komentarze: