22 września 2019

Kolory jesieni

Zaczynają nas już otaczać kolory jesieni. Przeważnie nie jest to lubiana pora roku. Mimo, że taka piękna. 

Życzę Wam jesieni ciepłej, długiej i złocistej :) 


 



9 września 2019

Odnawialne źródła energii wczoraj i dziś - cz. I


Spacerując kilka dni temu po Ojcowskim Parku Narodowym dotarłam do uroczej zagrody o swojskiej nazwie Boroniówka. Osada położona w malowniczym zakątku u podnóża skał Cichych nad potokiem Prądnik ujmuje rozleniwiającą ciszą, przerywaną tylko pluskiem wody pieniącej się na dwóch pracujących kołach napędzających pracę młyna i tartaku. Pierwszy młyn wodny w tym miejscu prawdopodobnie istniał już w XV wieku. Obecny wraz z budynkami mieszkalnymi i gospodarczymi pochodzi z 1850 roku. Jest to najstarszy i najcenniejszy zespół młynarski w Dolinie Prądnika - na dodatek, dzięki zabiegom właścicieli, znów działa. Jak dawniej, siłą wody mieli ziarno na kamieniach na pytlową mąkę.















W osadzie woda napędza nie tylko młyn ale zabytkowy tartak wodny na jedną piłę. Napędzane wodą zabytkowe młyn i tartak tworzą interesujący przykład drewnianej architektury przemysłowej. Świetna lekcja historii i … ekologii.

3 września 2019

Wody Tamizy odradzają się!

Wody Tamizy odradzają się. W 1957 roku w efekcie ogromnego zanieczyszczenie wody życie biologiczne w Tamizie zamarło. Naukowcy uznali wówczas rzekę za "biologicznie martwą". Obecnie, po 60 latach, na brzegach rzeki pojawiła się młoda populacja fok.  Naukowcy podali, że ekosystem londyńskiej rzeki powoli wraca do normy. Jest to niewątpliwie  sukces natury wspartej działaniami specjalistów i spektakularny przykład tzw.  samooczyszczania się rzek.  


Więcej poczytajcie tu: 

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/tamiza-odradza-sie-wysyp-malych-fok-na-wybrzezu/g4zee5x